BASINDA GOJİ BERRY

GOJİ BERRY
Dukan diyeti ile adından oldukça fazla söz ettiren Goji Berry kurt üzümü olarak da bilinmektedir.Goji Berry antioksidan ağırlıklı olan bir meyve`dır.Bir çok hastalığa faydası olan bu yemişin yıllardır ülkemizde olup da bilinmemesi ne kötü bir durumdur.

 

Goji Berry Faydaları

Goji Beryy A vitamini,B vitamini,E vitamini ve B1,B2,B6 vitamini açısından çok zengin bir meyva`dır.Tatlı bir meyve olarak bilinen tadı ile diyet sırasında tatlı ihtiyacını karşılayabileceği gibi içerisindeki yüksek lif oranı çok daha uzun süre tokluk hissi yaratır.Goji Berry  meyvesi bir çok hastalık için yararlıdır.Sindirim sistemi,solunum sistemi,sinir sistemi hastalıklarında çok faydalıdır.

Goji Berry Nerden gelmiştir

Eski çağlarda batı Avrupa da özellikle cinsel gücü arttırmak için yenilen bir meyve olarak tanınmaktadır.Eski çağlarda adına mutluluk meyvesi de denmekteydi.Goji Berry ülkemizde çok fazla tanınmasa da günümüzde dukan diyeti ile meşhur olmuştur.Goji berry aynı zamanda bir çok cilt hastalığına fayda sağlamakta ve kan şekerini dengede tuttuğu için mükemmel ek besin haline gelmektedir.İçerisinde yirmi bir adet mineral içermektedir.Sadece diyette tüketilecek meyve olmayıp sağlıklı beslenenlerin mutlaka tüketmesi gereken bir meyve yada kuruyemiş türüdür.Özellikle sabah aç karnına tüketilen Goji berry tüm gün kan şekerini dengede tutarak kişinin şeker ihtiyacı duymasına engel olmaktadır.

Aradan geçen zaman, doktorun bu tespitini haklı çıkardı kesinleştirmiş oldu. Gerçekten de turunçgiller, içerdikleri C Vitamini oranı açısından diğer tüm besin maddelerinin önündeydiler. Çitlembik, kuş burnu ve böğürtlen gibi çok az sayıda meyve bu konuda turunçgillerden daha zengin Vitamin içeriğine sahiptiler. Tıpkı Gojiberi gibi. Kırmızı kırmızı yanan gojiberilerin 100 gramında 149 miligrama kadar C Vitamini bulunduğu tespit edilmiştir. Bu oran, Portakalın içerdiği C vitamini oranının 3 katıdır. Gojiberilerde elde edilen en düşük değer ise 29 mg idi.

Bu fark size ilk bakışta çok yüksek gibi görünebilir. Biz de bu fırsatı değerlendirerek sizlere vitaminlerle ilgili bir açıklama yapmak isteriz. Vitaminler hassas yapılardır. Sıcaklık, yanlış depolama ve benzeri diğer bazı faktörlerden çok hızlı bir biçimde etkilenebilirler. Aynı şekilde toprak koşulları, iklim ve hasat sırasındaki olgunlaşmışlık düzeyi gibi faktörler de sebzenin veya meyvenin Vitamin içeriğini etkileyebilirler. Ölçme şekli sebebiyle farklı sonuçların elde edilmesi ise pek de nadir görülen bir durum değildir. O yüzden 45. sayfadaki karşılaştırmalı tabloda da farklı farklı en yüksek ve en düşük değerleri sıraladık. Eğer „sizin“ Gojiberinizin ne denli Vitamin dolu olduğunu soracak olursanız, hemen fark edeceksinizdir ki düşük dereceye sahip berryler bile size en zengin besin değerlerini sağlayacaktır. Gojiberinin 29 miligramlık Vitamin içeriği de diğer meyvelere kıyasla son derece yüksektir.

Gojiberinin bir diğer özelliği de zengin B Vitamini içeriğidir. Başka türlü sadece fındıkta, tahıllarda ve tohumlarda karşılaştığımız bu oran bu küçücük meyvede de dolgun derecede mevcuttur. Gojiberinin B 1,2,3, ve 5 Vitamini içeriği bütün meyveler içerisinde birinci sıradadır ve bazı fındıkların ve tohumların oranından dahi yüksektir. Bu meyveler, bahsettiğimiz güncel sağlık bilincine sahip zamane insanı tarafından B Vitamini açığını kapatmak için tüketilir. Yine de yakından incelediğimizde, bu küçük güç paketlerinin tıpkı girdikleri gibi çıktıklarını da tespit edeceğizdir.

Gerçekten de birçok insan, tohumları ve fındıkları sindirmede zorluk çekmeleri sebebiyle bu meyvelerin içerdikleri değerli maddelere erişim sağlayamazlar. Bu aşamada Gojiberi sadece lezzetli bir gıda takviyesi işlevi görmekle kalmayıp, hayati önem arz eden bu Vitaminlerin sindirimini de kolaylaştırır. Gojiberide bulunan ve Vitaminler arasında sayılan bir diğer önemli maddeyi zaten beslenmesine özen gösteren pek çok kişi duymuştur. Kastettiğimiz şey Provitamin A ya da ince bağırsak çeperlerinde A Vitaminine dönüşen Beta Karotin. Kırmızı kırmızı parlayan Gojiberilerde bu oran yine bu maddenin adını verdiği havuçtan sadece küçük bir oranda düşüktür.

Yazımızın devamında belli başlı „ Gojiberi Vitaminlerinin“ işlevlerini ve etkilerini kısa bir şekilde belirtmek ve tavsiye edilen günlük doza oranla içeriğini göstermek istiyoruz. Olası bir etkiyi de önceden detaylı bir şekilde anlatmakta fayda bulunmaktadır çünkü bu bilgiler ilgilenen şahıslara çok yardımcı olabilir. İncelemelerimizi yaparken, B Vitamininin multisklerözdeki potansiyel etkisiyle ilgili 2006 yılında yapılan bir araştırmaya rastladık. Yapılan hayvan deneyleri, B3 Vitamininin Multiskleröz benzeri bir hastalığı durdurabilecek durumda olduğunu göstermekteydi.

Amerika Birleşik Devletleri Boston’da bulunan Çocuk hastanesinde(Children’s Hospital) yürütülen bu araştırma göstermiştir ki, B3 Vitamininin bir formu olan Nikotinamid, bir Multiskleröz sonucu meydana gelen uzun vadeli bozuklukları önleyebilmektedir. Denekler MS hastalığına benzer bir hastalıktan muzdarip farelerdi. Araştırmacılar Vitaminin, hayvanların sinir dokularını dejenerasyondan ve yağlı izole eden dokudan koruduğunu ortaya koyabildiler. Hatta günlük bir doz Nikotinamid zarar görmüş sinir dokularını daha fazla dejenerasyondan koruyabiliyordu. Daha yüksek dozlar da koruyucu etkiyi arttırıyordu. En yüksek dozun verildiği fareler ise herhangi bir bozukluk belirtisi göstermemekteydiler.

Japon bilim adamı Shinjiro Kaneko „yaptığımız bu çalışmaların insanlar üzerinde klinik deneylerin yapılabilmesine olanak sağlamasını ve Nikotinamid’in gerçek hastalar üzerinde de kullanılabilmesini Ümit ediyoruz“ ifadelerini kullanmıştır. Şimdi de listemize bir göz atalım. Aşağıda verilen oranların tamamı, 100 gram kurutulmuş Gojiberi içeriğinde yer alan oranlardır.

Provitamin A (Beta Karotin): Görme yetisi üzerinde olumlu etkileri olmasının yanı sıra hücrenin gelişmesinde ve kemik oluşumunda, derinin korunması ve yenilenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Nefes alma, duyma, mukoza, erkeklik hormonlarının sağlıklı bir şekilde üretimi ve Embriyo’nun ana rahmi içinde sağlıklı gelişimi açısından son derece önemlidir. Kişiyi serbest radikaller yüzünden oluşabilecek zararlardan korur, ve bu vesileyle kalp hastalıkları ve kansere karşı önlem açısından rolü büyüktür. Deriyi güneş ışığına karşı da korur.

Provitamin A eksikliği belirtileri: Gece körlüğünden tam körlüğe kadar görme bozuklukları. Gelişme hastalıkları, enfeksiyonlara karşı savunma güçsüzlüğü ve lekeli ve kuru bir cilt. Kuru ve mat görünen saçlar ve kolay kırılan tırnaklar. Aynı zamanda mukozada enfeksiyonlar, kan sayımının değişmesi ve nefes alma problemleri: Önerilen günlük doz: 2-4 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 7,4-12,6 mg.

Vitamin B1: (Thiamin): Karbonhidratın değerlendirilmesinde etkisi vardır. Tiroit bezinin, kalbin ve kasların optimal işlevselliği açısından son derece önemlidir, sinirler için bilindik bir Vitamindir ve dayanıklılığı da arttırır. B1 vitamini eksikliği belirtileri: Gerginlik ve baş ağrıları, çabuk yorulmak, halsizlik, konsantrasyon sorunları ve depresyon. Aynı zamanda kalp şikayetleri, nefessiz kalmak, kramp ve kasılmalara sebebiyet verecek oranda kas zayıflığı. Ayrıca bağırsak ve görme bozuklukları. Bu Vitamin sıcağa karşı aşırı derecede hassastır.

Önerilen günlük doz: -1,2 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 0,15 ila 27 mg arasında. Vitamin B2 (Riboflavin): Yağların, proteinlerin ve karbonhidratların değerlendirilmesi, gözler ve sinir sistemi için önemlidir. Alyuvarların büyümesi ve yapılıp üretilmesi konusunda da etkilidirler.

B2 vitamini eksikliği belirtileri: Konsantrasyon eksikliği ve yorgunluk, lekeli bir cilt ve soyulan dudaklar, ayrıca mukozada tahribat, görme ve gelişim bozuklukları. Önerilen günlük doz: 1,2-1,4 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 1,3 mg.

Vitamin B3 (Niacin, Nikotin asidi olarak da bilinir): Kalp, damarlar, dolaşım ve sağlıklı bir cilt için son derece önemlidir, Farkındalığı ve konsantrasyonu güçlendirir, migren ve mide-bağırsak yolu rahatsızlıklarında yardımcı olur.

B3 vitamini eksikliği belirtileri: Sinir bozuklukları, yorgunluk, depresyon, iştahsızlık, baş ağrıları ve lekeli bir cilt.

Önerilen günlük doz: 13-16 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 4,5-88 mg.

Vitamin B5 (Panthothen asidi): Yaraların iyileşmesini hızlandırır ve vücudun savunma mekanizmalarını geliştirir. Yağların, karbonhidratların ve proteinlerin değerlendirilmesinde ve hormon oluşumu açısından önemlidir. Saçlara deriye ve mukozalara da iyi gelir.

B5 vitamini eksikliği belirtileri: Sinir ve gelişim bozuklukları, bulaşıcı hastalıklara kolay yakalanma, gerginlik, yorgunluk, uyku bozuklukları. Halsizlik ve saç ve mukoza derilerinde bozukluk.

Önerilen günlük doz: 6 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 1-1,2 mg. Vitamin C (Askorbin asidi): Enfeksiyonlardan korur, radikalleri yakalar ve kansere karşı korunma sağlar, bağ dokularını güçlendirir, performansı arttırır, yaraları iyileştirir, stresi azaltır, alerjilere karşı iyi bir savaşçıdır. Demirin vücut içerisindeki dolaşımı ve değerlendirilmesi için de önemlidir.

C vitamini eksikliği belirtileri: Parodontoz, diş eti kanamaları, sık burun kanaması, sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, performans düşüklüğü, yorgunluk, yaraların geç kapanması (hatta kapanmaması), kalp ritmi bozuklukları. Önerilen günlük doz: 75-100 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 29-148 mg.

Kaynak: Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski Goji Die ultimative Superfrucht mit einem unübertroffenen Nährstoffprofil erschienen Dezember 2007 149 Seiten, Paperback ISBN: 978-3-89385-544-5
Cildimiz ve Goji Berry Etkisi

En büyük duyu organını eleştirel bir gözle inceleyen herkesfark edecektir ki cildimiz üzerindeki en fazla kırışık olanbölgeler, en fazla serbest radikal güneş ışınına maruz kalanyerlerimizdedir: yüzümüzde, boğazımızda, ellerimizinüzerindeki kırışıklıklar gibi … Derimizin üzerini örttüğümüzkısımlarının gençliklerini daha uzun süre korudukları artıkbilinen bir gerçektir.

 

Zararlı mor ötesi ışınlar sadece güneş yanıklarına sebebiyetvermekle kalmaz, aynı zamanda cildin üzerindeki kolajenleri debirbirlerine bağlarlar. Bunun sonucunda ise buruşmalar vekırışıklıklar ortaya çıkar. Ciltteki yağlı asitlerinoksidasyonu ise çirkin yaşlılık lekeleri oluşmasına yol açar.Bu aşamada da eski zamanlardaki kadınların sürekli şemsiye ilegezinmeleri ve soluk bir tenin çok ince olmasının da şaşırtıcıbir şey olmaması gerekir. İnsanlar o zamanlarda da güneşışınlarına maruz kalan derinin vaktinden evvel yaşlandığınınbilincindeydiler.

Ozon deliği giderek büyüyen dünyamızda iseikinci bir problem daha vardır: Deri sadece daha hızlıyaşlanmakla kalmaz, üzerine bir de filtrelenmemiş güneşışınları nüfuz ettikçe deri kanseri gibi hastalıkların dahasık ortaya çıkmasına yol açar.Tabi ki güneşten ve onun zararlı ışınlarından korunmasıgereken tek yaratıklar bizler değiliz. Bitki dünyasındaki gençkardeşlerimizin de kalınca bir postu yoktur. Onlar da bu açığıkendilerini büyük oranda deride yoğunlaştıran Antioksidanlaroluşturarak kapatırlar. Şanslıyız ki böyle bir korumatabakası, bu sebzelerden tükettikçe bizim cildimiz üzerinde deoluşturulabilir.Cildin korunması için çok etkili bir başka şey deKarotinoidlerdir ve bilmekteyiz ki Gojiberi de ağzına kadarbununla doludur. Gözlerde olduğu bu maddeler deride debirikerek güneş ışınlarına karşı cildin içerden korunmasınısağlarlar.

 

Yapılan çeşitli testlerde, A Vitamininin de benzeri şekilde etkili olduğu görülmüştür. Bu testler, doza bağlı olarak cilt kanserinin ön aşamalarının %81 oranında azaldığını göstermiştir. Aynı şekilde Lutein, Elajik asit, ve GojiPolisakaridler‘in farklı araştırmalarda cildi koruyucuözellikleri araştırılmış ve cilt kanserinin oluşumunuengellemede önemli bir rol üstlendikleri kabul edilmiştir.Şüphesiz ki bu maddeler psoralarda da etkilidirler. Elimizdebu konuda yapılmış araştırmalar olmamakla birlikte bir çokvakadan da anlaşılmaktadır ki, uzun süreli alımlarda vearttırılmış dozlarda (iki katı oranına kadar) semptomlardadüzelme veya tamamen ortadan kalkma söz konusu olmuştur.

Görünen o ki Gojiberi bu konuda da bir koruma sağlayabilir.Tycum Barbarum Polisakaridleri ile yapılan testlerde derideokside olmuş özünde yüksek MMP değerlerinin bir sonucu olanyağların artması durdurulmuştur.Ama neden şeker derimizi yaşlandırır? Kitaptaki anlatımlarıburaya kadar takip edenler, konuyla ilgili bağlantıyı hemenfark edeceklerdir. Oksidatif olarak zarar görmüş proteinlerinşekerleşmesi derideki hücreleri de tıkar ve böylelikle buhücreler yeteri kadar besin maddesi temin edemez halegelirler. Bunun sonucunda deri yorulur ve yaşlanır. Bu yüzdencildinin genç kalmasını isteyen herkes yüksek glisemikgöstergesi olan besin maddelerinden kaçınmalıdır.Gojiberi, cilde koruma sağlamasının yanı sıra cildimizinbeslenmesi için de hayati önem taşıyan pek çok madde içerir.Burada bunların bazılarına değinmekte fayda görüyoruz. Bağdokunun yapılmasındaki en önemli enzim verici unsur çinkodur.Çinko, bakır ve C Vitaminleri ile kol kola verip Kolajen veelastin dokuları oldukça sabit ve elastik bir dokuyaeklemlerler. Bu besin maddeleri olmadan dokular arasındaki bubağlantı ancak yetersiz derecede kurulabilir ve bağ dokusugüçsüz kalıp deriye çok az direnç verir.Bir çok insan, Gojiberiyi kendi günlük beslenme planlarınadahil ettikten sonra çok daha taze ve güçlü bir cilde sahipolduklarını belirtmektedirler. Gojiberi, tahribat ve yaşlanmalekelerine karşı korumanın yanı sıra derimizin sağlamlığını veelastikliğini de sağlar. Yani hem içeriden gelen süreklikoruyucu bir kozmetik maddesi ve üstelik tadı da enfes!

Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski Goji Die ultimative Superfrucht mit einem unübertroffenen Nährstoffprofilerschienen Dezember 2007 Seiten, Paperback ISBN: 978-3-89385-544-5

Goji Berry ile Baş ağrısı ve Sersemlik Hissinden kurtulun

Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek Yin ( yaşam özü) ve Yang (fonksiyon) yetersizliğinden kaynaklandığına inanılır. Goji Yin/Yang dengesinin ayarlanmasında en çok kullanılan bitkidir .

Goji Berry Cinsel Gücü ve Fonksiyonu arttırır

Goji üzümü Asya tıbbında yer alan başlıca cinsel güç arttırıcı bitkidir ve efsanevi olarak cinsel arzuyu tetiklediğine inanılır. Eski bir Çin atasözü evinden ve karısından uzaklara gitmek zorunda olan erkekler için “Kim ki evinden yüz kilometre uzağa gidecekse Goji yememelidir!” der. Modern bilimsel çalışmalar ise Goji’nin kandaki testosteron seviyesini belirgin bir şekilde arttırarak her iki cinste de cinsel gücü arttırdığını göstermektedir.Sözcü gazetesinde goji berry tanıtımı için tıklayınız

Goji Berry Geyve Kozan Köyünde Yetiştirildi 1

İŞTE BU MUCİZEVİ BİTKİNİN BAZI ÇOK ÖNEMLİ FAYDALARI

Goji Berry Böbrek sağlığını korur
Goji Berry Cinsel Gücü ve Fonksiyonu arttırır
Goji Berry Değerli DNA’nızı korur
Goji Berry Doğurganlığı arttırır
Goji Berry Faydaları
Goji Berry Güçlü kan değerleri sağlar
Goji Berry Hafızanızı güçlendirir
Goji Berry Hastalıklara karşı direncinizi arttırır
Goji Berry ile Baş ağrısı ve Sersemlik Hissinden kurtulun
Goji Berry ile Daha İyi bir Uyku
Goji Berry ile Enerjinizi ve Dayanıklılığınızı Arttırın
Goji Berry ile Genç Hissedin
Goji Berry ile Kan Basıncınızı Düşürür
Goji Berry ile Kanserle savaş
Goji Berry ile Kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirir
Goji Berry ile Kilo Verin
Goji Berry ile Ömrünüzü Uzatın
Goji Berry ile Sağlıklı Kolesterol Seviyelerine Ulaşın
Goji Berry Kalbinizi Güçlendirir
Goji Berry Kan Şekerini Dengeler
Goji Berry Kanserden Korur
Goji Berry Karaciğerinizi destekler
Goji Berry Kemoterapi ve Radyasyonun olumsuz etkilerini hafifletir
Goji Berry Kronik kuru öksürüğün giderilmesine yardımcıdır
Goji Berry Menapozal semptomları tedavi eder
Goji Berry Neler İhtiva Eder ?
Goji Berry Sabah sıkıntılarını (bulantı-kusmaları) önler
Goji Berry Sindirimi kolaylaştırır
Goji Berry Sonrası Kan Hücrelerinin Değişimi
Goji Berry Tümör büyümesini durdurur
Goji Berry Videosu
Goji Berry Yağların (Lipid) peroksidasyonunu Engeller
Goji BerryLenfosit sayınızı arttırır
Gojinin şaşırtıcı, yararlı özelliklerin bir kısmı
Kanser Gojiberriyi Sevmiyor
Şeker Hastaları İçin Birebir


   V

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret288778
Saat
Takvim
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Goji berry dergisi